VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zimní úklid obce zvládnou

Rokycany - Nový zákon se radnicím a obecním úřadům prodraží.

14.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

První sníh už leckde napadl, obce ale brzký nástup zimy vůbec netěší. Obávají se, nakolik jim zákonem nově uložená povinnost uklízet chodníky zvýší výdaje.

Radničtí se usnesli, že se město kvůli tomu vybaví traktůrkem. „Tak se šesti sty tisíci na koupi počítat musíme. Když k tomu připočteme náklady související s provozem a nově povinnou zimní údržbou, v rozpočtu to napříště chybět bude. Na některé akce se prostě nedostane,“ podotkla místostarostka Marie Mentlíková.

Zbiroh už si traktůrek kvůli prohrnování chodníků opatřil před čtyřmi roky. „Osvědčil se nám, provoz zajišťují vlastní pracovníci města. Teď budeme muset zvládnout úklid veškerých chodníků, ale až takový strašák už to pro nás není. Určitě se však tohle opatření prodraží,“ konstatoval tajemník Jaroslav Ticháček. Dopředu se obává i jedné technické překážky, a sice skutečnosti, že lidé staví auta bočními koly na chodník. Traktůrek pak neprojede. Na zimní úklid místních komunikací má jinak město sjednanou firmu. „Uvažovali jsme i o pomoci nezaměstnaných, přijatých na veřejnou službu, či lidí s uloženými veřejně prospěšnými pracemi. S tím je ale spojeno hodně přesvědčování. Navíc pomoc město nepotřebuje v době, kdy se to komu hodí, ale když situace nastane,“ dodal Ticháček.

Také v Rokycanech jsou zatím ke zmiňované pomoci dost skeptičtí. „Počítáme s tím raději okrajově. Pokud by se ale pomoc v rámci veřejné služby nezaměstnaných osvědčila, město by tím ušetřilo prostředky a oni si přišli na peníze ze sociálních dávek,“ uvedl místostarosta Jaroslav Mráz. Nedůvěra pramení i z faktu, že na stanovených trasách první důležitosti, kam patří hlavní přístupové směry, lávky, schody a podchody, začíná podle harmonogramu odstraňování sněhu už ve čtyři ráno. Hlavní tíha tedy bude opět spočívat na Rumpoldu, s nímž má město smlouvu.

Celkem jsou vymezené tři hlavní okruhy údržby chodníků i silnic, kde se rychlost zajištění údržby časově liší. Každopádně kilometry chodníků na úklid přibudou. „Hlavně chceme ušetřit tím, že se bude pluhovat a jen v případě nutnosti sypat inertním materiálem,“ sdělil místostarosta Jaroslav Mráz a doufá, že majitelé domů stejně se zimním úklidem pomohou. „Asi uklidíme, ale jsem rád, že už nebudeme vystaveni nebezpečí postihu, pokud někdo před námi upadne.

Teď je to věcí města. Nakonec, když chcete dát na chodník před prodejnu poutač, musíte z něj městu odvádět poplatky. Takže je to spravedlivé,“ míní podnikatel z rokycanské ulice Míru.

Jak byly malé obce nerady, že nezbývá na stavbu chodníků, teď jsou s ohledem na zimní údržbu jejich představitelé spokojení. „Hlavu si ze zvýšení výdajů nedělám, máme chodníky jen kolem rybníka,“ sdělil například starosta Bušovic Pavel Čechura. Ani ve Vískách, ležících v oblasti největšího spadu sněhu, se novým nařízením starosta Lubomír Fiala nestresuje. „Chodníky nemáme a pokud jde o zimní úklid, odjakživa si prohazuje cestu každý sám,“ míní. „Prohrnování komunikací zajišťuje obec traktorem a před krámem a úřadem uklízím já,“ informoval Fiala.

Autor: Božena Šopejstalová

14.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení