Už od Vánoc se pracovníci Revosu a další přizvaní experti snažili poruchu odhalit pomocí různých metod i moderních přístrojů. „Předpokládala se na nejstarší části vodovodního potrubí. Kupodivu byla nalezena v nejnovějším úseku vodovodu v Husově ulici, který je v provozu maximálně tři roky,“ popsal tajemník Městského úřadu Zbiroh Pavel Vlček.

Havárii zavinila neodborná oprava. Někdo poškodil potrubí při výkopových pracích. Aniž by to hlásil městu nebo správci, snažil se průšvih zahladit a vodovod opravil plastovými spojkami, které se i s vnitřním těsněním posunuly. „Nyní bude vše opraveno firmou Revos za použití správné technologie, aby byla zajištěna co nejdelší životnost tohoto spoje. Další úsilí ze strany města bude směrováno ke zjištění konkrétní osoby nebo firmy, která poškození vodovodu způsobila a to včetně odpovídající náhrady škody,“ řekl Vlček.

MÍSTO HAVÁRIE bylo přes všechna očekávání odhaleno v Husově ulici, kde není vodovod starší, než tři roky.

Cenu opravy havárie odhaduje na padesát tisíc korun. Víc by město platit nemělo. Náklady na hledání havárie bude řešit Revos a škodu za uniklou vodu nelze přesně vyčíslit. V místě by musel být vodoměr, aby byla škoda jasná a právně vymahatelná. Občané Zbirohu se tak nemusejí bát, že by se mezi ně tisíce ztracených kubíků rozpočítaly.

Podle našich informací je zřejmě viníkem firma Robstav, která tu dělala chodník. Vyjádření k tomu nám však představitelé společnosti neposkytli.

Špatné zkušenosti se zmíněnou firmou má více měst a obcí. Například Rokycanští si stěžují na průtahy rekonstrukce v Barákově ulici, zdržování prací prý zažil také Holoubkov a způsob opravy silnice rozčaroval obyvatele Dobříva. O firmě Robstav se před časem mluvilo také v souvislosti s kauzou plzeňského Nového divadla. Za to, že Robstav ze stavby odvážel vykopanou zem do Lhoty a pak nespolupracoval s inspekcí životního prostředí, dostal vysoké pokuty. Emoce zvířil i sportovní areál u borské přehrady. Ten měl podle vedení Plně zásadní vady a dílo prý bylo v porovnání s projektovou dokumentací ošizené.

Šárka Meissnerová