Krasavci ze řádu savců jsou dva roky. Váží něco kolem půl tuny a slyší na jméno Cvedric. „Je tady dva dny, zatím v karanténní ohradě. Dvě samice už si ho ale zvědavě prohlížejí a počítám, že už během víkendu je seznámím,“ usmívá se Robert Beneš. Muž, který bývalé vojenské cvičiště proměnil v evropsky významnou lokalitou, kde žijí vzácní živočichové a rostou chráněné rostliny. Území pomáhají udržovat od podzimu 2019 exmoorští divocí koně a o rok později přibylo stádo zubrů. Jenže kvůli parazitům nepřežilo a je tu druhý pokus. „Jsem přesvědčen, že bude mnohem úspěšnější. Poděkovat musím opět agentuře Česká krajina, která nám Cvedrica půjčila. Ještě rok poroste. Předpokládám, že do 750 kilogramů,“ dodává majitel areálu. Na podzim má dojednaný příjezd třetí samice.

Speciální péči zvířata nevyžadují. Nesmí se dokrmovat a člověk jim zajistí pouze dostatek vody a minerálů. Oborou na jihu města protéká Rakovský potok, kde žije vzácný rak kamenáč. Vyskytují se tu ale také skokan štíhlý, ropucha obecná, užovka obojková či ťuhýk obecný. Z ojedinělých druhů rostlin zde roste kosatec sibiřský, upolín nejvyšší nebo žluťucha lesklá.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech
Muzeum na demarkační linii je otevřené

Zubr je původním druhém české fauny. Jenže proces jeho vymírání v Evropě se České republice nevyhnul a tento impozantní druh u nás vyhynul. Pokusy o navrácení zubrů se objevily poprvé v 16. století, kdy arcikníže Ferdinand Tyrolský vypustil zubry do brandýských a křivoklátských lesů. O historické přítomnosti zubrů v naší přírodě svědčí různé archeologické nálezy. Na Slánské hoře u Slaného byly nalezeny kosti zubrů již z doby únětické kultury z konce 3. a počátku 2. tisíciletí př. n. l. V Obci Libice nad Cidlinou na Nymbursku byly objeveny kosti z 10. století a v Olomouci ze 14. století.

Otisk zubřího kopyta na české půdě dokazují také zeměpisné názvy. V okresech Vsetín a Žďár nad Sázavou najdeme obce Zubří. Malá vesnička Zubří leží také v okrese Chrudim. Nedaleko ní bychom našli Přírodní rezervaci Zubří a Zuberský vrch. V okrese Ústí na Labem leží obec Zubrnice, kterou protéká Zubrnický potok. Domažlicemi zase protéká řeka Zubřina.

Zubři jsou také oblíbeným heraldickým symbolem. Zubra měli ve znaku mimo jiných páni z Pernštejna a Auerspergové na svém původním erbu. Zubří hlavu najdeme na znacích měst Bobrová, Bohdalov, Bystřice nad Pernštejnem, Nedvědice, Němčice nad Hanou, Osová Bítýška, Plumlov, Přerov, Strážek a Zubří.

Kdo by chtěl zubry vidět v jejich přirozeném prostředí, může navštívit Přírodní rezervaci Milovice u Benátek nad Jizerou a dnes také Rokycany.