Kladruby: pyšní se slovanským původem svého názvu, odvozeným od rubání klád. První zpráva o Kladrubech je z roku 1329 a o osadě Vojenice, která s nimi byla vždy spojena, z roku 1352. tehdy jako majetek proboštství mělnického, později přešly do držení vrchnosti nedalekého Liblína, poté k panství Hřešihlavy a nakonec byly připojeny ke Zbirohu. Dnes je chloubou náves s rybníčkem a opravená zvonička.

Vojenice: takřka liduprázdná vesnička (jen tři stálí obyvatelé), ale kvůli vyhlášenému řeznictví v bývalém lihovaru sem přes den jezdí desítky gurmánů.

Z pamětihodností jmenujme kostel svatého Jana Křtitele.

Třímany: součást přírodního parku Horní Berounka a turisticky nesmírně přitažlivá krajina. S hlubokými lesy, řekou a zvlněným kopcovitým reliéfem včetně nádherného výhledu do vzdálených míst. Známou lokalitou jsou Třímanské skály s divokým srázem nad záhybem Berounky. Během letních měsíců si přijdou na své nejen vodáci (dvě vyhledávaná tábořiště) a rybáři, ale také houbaři a rodiny s dětmi.

Ilustrační foto.
Strážci napadli mě, řekl o potyčce v Národním parku Šumava skialpinista

Hřešihlavy: unikátem je malý zámek ve stylu Ludvíka XVI., který zde dal vystavět baron Ferdinand Maria z Rumerskirchenu. Dnes je památka, stejně jako parčík, v soukromých rukou.

Výraznou dominantou je i kostel se samostatně stojící dřevěnou zvonicí. Podle pověsti tu zvony zněly už roku 1621 při popravě pražských pánů. Církevní památka slouží občas svému účelu při mších a konají se tu i adventní koncerty. Nedaleko kostela je unikátní kamenná pieta a za zmínku stojí také prastarý kamenný špýchar.

Pod vesničkou vede cesta k Berounce s množstvím rekreačních objektů. Žije to především na Prachárně, kde se nyní stará o občerstvení podnikatel z nedalekých Biskoupek.