„Zahradu lze zabezpečit buď takzvanými sklopnými ploty, které znáte třeba ze zoologických zahrad, anebo instalovat na vrcholku plotu dvě až tři protočné tyče, které se kočce při pokusu o únik protočí pod nohama. Tou poslední variantou, kterou ale nedoporučuji, je elektrický ohradník,“ říká zvířecí psycholožka Klára Nevečeřalová.

Pobyt na zahradě si ráda užívají i koťátka:

Zdroj: Youtube

Kočka je však vynalézavý tvor a nějakou tu skulinku, kudy se protáhne ven, si určitě brzy najde. Nikdy byste neměli kolem hranice zahrady vysazovat stromy nebo jiné rostliny, po kterých by mohla vyšplhat. Chcete-li stromy ochránit před kočičími drápky, obalte kmeny a umístěte na zahradu několik podomácku vyrobených škrabadel.

Písek a kyprá půda jsou jako pozvánka

Kočky mají svoji hlavu a na rozdíl od psů je nenaučíte, aby si ve vašich květinových nebo zeleninových záhonech nedělaly své záležitosti. Kyprá půda pro ně totiž představuje doslova pozvánku. Odradit je může mulčovací kůra či nasekané větvičky, případně zkuste vysadit  kolem zeleninových záhonů ochranou zónu z rostlin, jež kočkám nepříjemně páchnou.

V létě si psi s oblibou kopou díry, kde si mohou lehnout, aby se ochladili
Když pes devastuje zahradu, zřejmě se nudí, říká psí psycholog. Řešení existuje

„V momentě, kdy si děti nehrají na pískovišti, byste neměli zapomínat na zakrytí. Minimálně přes ně přehodit plachtu. Kočky přitahují vlhká místa se sypkou zeminou. Probudí se v nich pudy, a s tím nic nenaděláte,“ usmívá se Nevečeřalová. Dětské pískoviště je v očích kočky zkrátka „grand toaletou“.

Chcete-li kočku odradit od vyměšování na své nebo cizí zahradě, zajistěte jí malý kousek písku třeba pod stromem a pravidelně ho čistěte.

S boudou u kočky nepochodíte

Kočičí přátelé toho vlastně mnoho nepotřebují. Jejich rájem je totiž už sama svoboda, zpěv ptáků, nepřeberné množství pachů a poletujícícho hmyzu. „Pokud chcete kočky potěšit, vysaďte jim šantu kočičí. Rády se o ni otírají a lze ji snadno pěstovat ve většině klimatických podmínek,“ říká zahradní designérka Aneta Křováková.

Na zahradě stačí pár keřů a několik stromů, které vytvoří stín a zákoutí pro úkryty či místa k lenošení. Svému mazlíčkovi dejte možnost courat se po domově i pozemku podle libosti.

Před hnojením se ujistěte, že je hnojivo bezpečné.
Nebezpečnými zahradami se Česko jen hemží. Zahradníci dělají několik chyb

Podle Nevečeřalové s kočičí boudou moc nepochodíte. Kočce je totiž nejlépe u vás doma na gauči nebo pod vaší peřinou. Navíc se v okolí pohybuje mnoho toulavých koček, které si budou chtít také užívat pohodlí a luxusu. Může se tak stát, že se do obydlí nastěhuje nezvaný cizinec.

„Když už kočka chodí ven, doporučuji, abyste jí pořídili čipová dvířka. Čip může mít pod kůží nebo v bezpečnostním obojku, funguje jako klíč k domovu,“ říká Nevečeřalová a dodává, že velkou výhodou je, že za vašim mazlíčkem již do domu nevleze žádná další kočka, pes ani kuna. Kočka je rázem v bezpečí a majitel nemusí nic řešit.

Přátelská kočičí zahrada
- vytvořte nepřekročitelnou hranici svého pozemku
- zakrývejte pískoviště, když ho děti nepoužívají
- zajistěte pro kočku písčitou toaletu a občas písek vyčistěte
- zabalte kmeny mladých ovocných stromků nebo keřů
- umístěte na zahradu škrabadla a kočičí hračky